Pratimas Nr.2
"Sukurkite dovaną"

Apie

Pratimo pavadinimas:

Sukurkite dovaną

Su kokia pažinimo sritimi jis susijęs?

Atmintis, Koncentracija, Koordinacija, Smulkiosios motorikos įgūdžiai

Pratimo aprašymas:

Skirtas žmonėms, sergantiems lengva ar vidutinio sunkumo demencija. Pratimas apima mylimo žmogaus raidžių surišimą, kad būtų galima pagaminti apyrankę, vėrinį ar kitą dovaną. Tai reiškia, kad demencija sergantis asmuo turės sudaryti planą – pasirinkti raides ir jas išdėlioti į eilutę teisinga tvarka. Tai padidins pasitikėjimą savimi ir paskatins jausmą, kad jis yra naudingas. Veikla palaiko atmintį ir dėmesį, taip pat smulkiosios motorikos įgūdžius, kurie yra susiję su smegenų žievės aktyvavimu.
Kam skirtas žaidimas? Žaidimas tinka dienos centro ir stacionarių paslaugų specialistams, taip pat šeimai, prižiūrinčiai demencija sergantį artimąjį. Jis tinka žmonėms, sergantiems lengva ir vidutinio sunkumo demencija.
Reikalingos medžiagos – Atminties dėžutė (nuotrauka yra „Mano šeimos“ aprašyme). Maišelis su padarytomis raidėmis su galimybe pradurti plona apvalia elastine juosta ir adata su plačia anga.
Išankstinis paruošimas – Įdėkite maišelį su raidėmis, elastine juosta, šeimos narių nuotraukomis, apsauginiu kaiščiu ir rutuliu su plona apvalia elastine juosta bei žirklėmis į atminties dėžutę.
Dalyviai – asmenys, sergantys demencija (1-3), tarpininkas.
Šį žaidimą vykdo tarpininkas ir gali turėti nuo 1 iki 3 dalyvių, sergančių demencija.
Vieta – Pasirinkite ramią vietą, kur demencija sergantis asmuo ir tarpininkas jaučiasi patogiai, pvz., aplink valgomąjį stalą ar kavos stalą, kur galima įdėti atminties dėžutę ir iš jos išimti medžiagas. Raidės išsiskleidžia taip, kad jas būtų galima pasirinkti. Turi būti pakankamai šviesu. Įsitikinkite, kad demencija sergantis asmuo turi akinius ar kitas priemones, tokias kaip klausos aparatas, kad galėtumėte bendrauti.
Pristatymas – paaiškinkite, ką darysite kartu, ramiai ir linksmai.
Paprašykite asmens, turinčio demencijos sindromą, paimti raidžių maišelį, guminę juostą ir saugos kaištį iš atminties dėžutės. Pradėkite pokalbį apie šeimos narių vardus. Jei demencija sergantis asmuo negali prisiminti mylimo žmogaus vardo, pasiūlykite peržvelgti šeimos narių nuotraukas arba pažvelgti į šeimos medį, jei tai jau padarėte. Kalbėkite lėtai ir aiškiai, duokite žmogui pakankamai laiko apmąstyti. Jei dirbate su 3 žmonių grupe, duokite visiems laiko pasakyti, kam jie gamins apyrankę.
Paprašykite asmens rasti raides, kurių jam reikia apyrankei pagaminti.
Paprašykite asmens išdėstyti raides priešais juos. Likusias raides sudėkite į maišelį ir įdėkite į atminties dėžutę. Palikite asmens nuotrauką, jei ji buvo išimta.
Paprašykite demencija sergančio asmens paimti elastinę juostą ir įsukite ją į adatą. Tada paprašykite jo pradėti organizuoti raides. Galiausiai nukirpkite elastinę juostą. Atminkite, kad jums reikia palikti pakankamai juostos, kad gale padarytumėte mazgą. Jei reikia, padėkite diskretiškai, su derama pagarba.
Galiausiai, pasveikinkite su puikiai atliktu darbu.
Raskite būdą, kaip padovanoti mylimam žmogui apyrankę-dovaną.

Kaip šis modelis gali būti naudojamas namuose ir globos/ slaugos namuose?

Demencija veikia asmens kognityvines funkcijas, tapatybę, atmintį ir koncentraciją. Jis vystosi palaipsniui ir veda prie asmenybės pasikeitimo. Žmonės, sergantys demencija, turi atminties problemų, dėl kurių atsiranda sunkumų ir problemų, susijusių su kalba, koordinavimu, abstrakčiu mąstymu, koncentracija, planavimu, orientacija į vietą ir laiką, dažnais nuotaikos svyravimais.
Šis pratimas paskatins:
• Koncentraciją
• Planavimą
• Atmintį
• Koordinavimą
• Bendravimą
• Tapatybę
• Pasitikėjimą savimi ir vertės jausmą
Tai gali būti individualus pratimas arba jis gali būti praktikuojamas grupėse nuo trijų iki šešių žmonių, padedant tarpininkui.

Kokią naudą galima gauti jį naudojant?

Šis pratimas padės išlaikyti:
• Savęs vertinimą, pasitikėjimą ir teigiamos perspektyvos padidėjimą po gerai atlikto darbo
• Nuotaikos pakilimą
• Kontaktų stimuliavimą, šeimos ryšius
• Smulkiosios motorikos įgūdžius
• Atmintį

Modelio techninės specifikacijos

Technologija:

FDM / PLA

Medžiaga:

PLA

Spalva (viena dalis, viena spalva):

Balta, geltona, žalia, juoda, raudona

Matmenys, tinkami naudoti klasėje (mm):

Aukštis = 15 mm, plotis = 7 mm, skylės skersmuo = 3 mm

Ar gaminys turėtų būti atsparus ar veikiamas streso?

Taip

Ar jis turėtų būti spausdinamas susitikimo su demencija sergančiu asmeniu metu, prieš jį ar po jo?

Prieš

Ar reikia modelį nudažyti?

Ne

Dalių, iš kurių sudarytas modelis, skaičius

Kirilicos raidžių skaičius = 100 (kaip žaidime “Scrabble”), lotyniškų raidžių taip pat 100.

Kirilicos raidės:

А – 9, Б – 3, В – 4, Г – 3, Д – 4, Е – 8, Ж – 2, З – 2, И – 8, Й – 1, К – 3, Л – 3, М – 4, Н – 4, О – 9, П – 4, Р – 4, С – 4, Т – 5, У – 3, Ф – 1, Х – 1, Ц – 1, Ч – 2, Ш – 1, Щ – 1, Ъ – 1, ь – 1, Ю – 1, Я – 1

Lotyniškos raidės:

A – 1, B – 2, C – 2, D – 4, E – 12, F – 2, G – 3, H – 2, I – 9, J – 1, K – 1, L – 4, M – 2, N – 6, O – 8, P – 2, Q – 1, R – 6, S – 4, T – 6, U – 4, V – 2, W – 2, X – 1, Y – 2, Z  – 1

Jei reikia, surinkimo tipas (lizdas, spaustukas, prisukamas...)

Ne

Reikalaujamas tikslumas ir apibrėžtumas. (Kokybė) Žema, vidutinė ar aukšta.

Vidutinis

Nuotraukos

STL failų peržiūros programa

Sėkmės!